Вхід на сайтКАЛЕНДАРЗустріч з Миколою Морозом PDF Друк e-mail
Наші заходи - Наші заходи
Написав Administrator   
П'ятниця, 24 травня 2013, 08:01

У краєзнавчому клубі «Буриніка» Бібліотеки Бурині відбулася цікава зустріч з представником української спільноти в Торонто (Канада) Миколою Морозом, коріння якого походить з Буринщини. Тут проживає його рідня, до якої вони й завітали з дружиною. 
 
 
Батьки Миколи – Григорій Мороз та Катерина Мороз (Мохнушко), родом з села Миколаївка Буринського району, котрі свого часу залишили рідні терени, емігрувавши  за кордон. 

Микола народився в Гамбургу (Німеччина) 1945 року. У віці 22 років переїздить до Канади (Торонто), де мешкає й нині з дружиною Христиною та сином Максимом, працює будівельним інженером. 

Із 1982 року почав займатись будівельними інвестиціями. Вперше приїздив на Україну 1982 року.
Микола Мороз – відомий в Україні як меценат, що займається доброчинною діяльністю. Саме за його підтримки 1988 року було засновано спільне канадсько-українське підприємство «Кобза» для популяризації української культури у світі. У цей проект  Микола Мороз вклав понад три мільйони доларів. 
 
Головні відомі проекти «Кобзи»: студія звукозапису  «Кобза», етнокабінет «Кобза», видавництво «Кобза», концертна та гастрольна діяльність (впродовж листопада 1989 — березня 1990 року організував близько 100 концертів українських митців в Україні, а згодом — понад 200 концертів  в Україні, Австралії, Бельгії, Великій Британії, Ірландії, Канаді, Німеччині, Польщі, США та Франції), науково-дослідницькі проекти, кінопродукція, видання нот. 
Усі проекти були скеровані на те, щоб підтримати українське мистецтво. Але, на думку Миколи Мороза, найбільше досягнення «Кобзи»  -- організація першого фестивалю «Червона рута» в Чернівцях (1989). 
 
Фірма офіційно закрилася в 1996 р. після активної восьмирічної діяльності  Сьогодні записи можна переглянути на відеохостингу «YouTube».
 
Микола Мороз розповів про  українців  Канади, яких там проживає понад 100 тисяч. Їхнє культурне життя дуже різноманітне. Вони мають 2 українські телеканали, щоденне радіомовлення українською, понад 20 українських церков тощо.  
 
 
На запитання, чи не має він думки переїхати проживати на батьківщину своїх батьків, відповів – «Така думка була, коли я вийду на пенсію. Та, подумавши, зрозумів, що я більше можу зробити для Буринщини в Канаді, ніж тут». І ось перші кроки вже зроблено. При нашій книгозбірні на підтримку творчої  учнівської молоді буде започатковано родинний фонд імені його батьків. За їхнім прізвищем – складна і драматична доля,  в основі якої – розкуркулення, голодомор, вимушена політична еміграція. А нині – повернення в лоно рідної вітчизни ….. 

Дружина Миколи Мороза Христина родом зі Львівщини, також займається благочинною діяльністю на підтримку мистецьких проектів. За її ініціативи наші бібліотеки отримають літературу для поповнення книжкових фондів. А ще вона через фундацію, що  її очолює, надала матеріальну допомогу для підтримки нашого сайту, який вони відвідують щодня і горді за те, що наша віртуальна книгозбірня відома в багатьох країнах світу. Лише з Канади її користувачами є 465 осіб.

Краєзнавці біля двох годин спілкувалися з гостем, котрий наголосив на тому, що надалі вони частіше будуть приїздити до Бурині.
 
 
А ми вирішили при центральній районній бібліотеці Бурині започаткувати спільно з родиною Морозів проект «Канадсько-український бібліотечний центр Бурині». У цьому центрі будуть проходити віртуальні зустрічі, відеоконференції, мистецькі презентації, виставки книг, що ми отримаємо в дарунок від українців Канади. 
 
Відеозапис зустрічі знаходиться в базі даних бібліотеки і Ви можете переглянути її в читальній залі. 

Останнє оновлення на П'ятниця, 24 травня 2013, 08:17
 
© 2019 Бібліотека Бурині. Всі права захищено!
© 2010-2011 Бібліотека Бурині: м.Буринь, Сумська обл., Україна.